Home Admission Buy Tickets Trade Info Exhibitor Info Past Winners Visiting Us
2018   Friday 11th to Sunday 13th May   2018

Come and visit us at Doncaster Racecourse
**** Early Entry with Online Tickets ****



Please like and follow our Facebook Page here!


FREE PARKING


Congratulations to all our winners from 2014 !!!


2014 Trophy & Shield Winners

Winner of the Barry Jordan Trophy for
Best In Show

5"g Patriot Cl "Royal Army Ordnance Corp"   -   A Crossfield

Winner of the Precision Paints Award for
Best Finished Model

3" Atkinson Uniflow Tractor   -   G Sadler

Winner of the Raymond McMahon Trophy for
Best Road Vehicle In Steam

4" Garrett 7 NHP  Agricultural Engine   -   D Barlow

Winner of the Myford Shield for

Best Locomotive

5"g Patriot Cl "Royal Army Ordnance Corp"   -   A Crossfield

Winner of the Eventex UK Shield for

Best Boat

1/50 ZUBRA Soviet Hovercraft   -   C Behan

Winner of the N.A.M.E. Shield for

Best Club Stand

Bradford Model Engineering Society

Winner of the Warco Trophy for

Best Stationary Engine

6" Vincent H.R.D. Series "A" Rapide Engine   -   D Elliott

Winner of the Doug Hewson Trophy for

Best Rolling Stock

5"g 1943 SR 12T Railway Crane ( Booths)   -   M Aherne

Winner of the Guild of Model Wheelwrights Trophy for

Best Model

1/8 Sussex Waggon   -   J Castle

_______________________________________________


2014 Prize Winners

Locomotives 00-3½"g

2nd  3 ½"g BR 47326 Ex LMS 3F Tank Loco   -   N Blackburn

3rd  2½"g LNER Cl P1 2-8-2 Mineral Engine 2394   -   T Barnes

HC  G1 SR S15  4-6-0 Mixed Traffic Locomotive   -   D Nutt


Locomotives 5"g-7¼"g

1st  7 ¼"g Union Pacific DD40x   -   D Allen

1st  5"g Patriot Cl "Royal Army Ordnance Corp"   -   A Crossfield

2nd  5"g 0-6-0 Saddle Tank Loco   -   D Thorpe

2nd  5"g Lion Locomotive & Tender   -   B Hatfield

2nd  5"g LNER P2 Cl 2006  "Wolf of Badenoch"   -   J D Cottam

2nd  5"g "Shooting Star"   -   Spencer Kane

3rd  5"g Black 5   -   P Massam


Workshop Equipment

3rd  1/4 Scratch Built RJH linisher   -   M Whittingham

3rd  1/4 Measuring Tools   -   M Whittingham


Road Vehicles

2nd  1" Horse Drawn Fire Engine   -   B Hatfield

2nd  3" Atkinson Uniflow Tractor   -   G Sadler

3rd  1/10 Freelance Steam Roller   -   A Brown


Stationary Engines

1st  Freelance 70cc Sleeve Valve Radial I/c Engine   -   T Pasco

1st  6" Vincent H.R.D. Series "A" Rapide Engine   -   D Elliott

HC  6" Three Cylinder Rotary Steam Engine   -   J Winrow


Miscellaneous

1st  1/12 Scrap Yard   -   J Eva

2nd  1/24 Harbour Diarama   -   R McMahon


Model Boats

2nd 1/50 ZUBRA Soviet Hovercraft   -   C Behan

2nd  Norseman   -   B Young

C  Admirals Barge   -   B Young


Model Wheelwrights

1st  1/8 Sussex Waggon   -   J Castle

2nd  1/8 Peking Cart   -   B Simpson

2nd  Horse Drawn Parrafin Tanker   -   B Young

2nd  1/8 Milk Float   -   H Jones

3rd  1/12 "Cluckingham Palace" Hen House   -   B Young


Rolling Stock

3rd 44/8  5"g 1943 SR 12T Railway Crane ( Booths)   -   M Aherne


Junior Section

1st  Small Titanic   -   Miss E Dyson